Rozdelenie podľa zloženia

Epoxidové:

Charakteristika:
vyznačujú sa výbornou chemickou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami, predovšetkým tvrdosťou a oteruvzdornosťou výsledného povrchu. Sú však náchylné na tzv. kriedovatenie a žltnutie vplyvom UV-žiarenia a preto sú určené len na vnútorné použitie.

Uplatnenie:
skladové regále, školský, kancelársky a laboratórny nábytok, strojné diely, kovania, náradia, oceľové fľaše a pod.

Polyesterové:

Charakteristika:
majú výbornú odolnosť voči kriedovateniu a žltnutiu vplyvom UV-žiarenia a preto sú predurčené pre vonkajšie použitie. Aj keď majú veľmi dobré mechanické vlastnosti, ich chemická odolnosť voči chemikáliam a rozpúšťadlam je nižšia v porovnaní s farbami na báze epoxidovej živice.

Uplatnenie:
najčastejšie oblasti použitia sú časti automobilov, poľnohospodárskych strojov, záhradný nábytok, bicykle a iné športové potreby.

V rámci polyesterových farieb bol vytvorený špeciálne pre potreby stavebníctva tzv. polyester fasádny, ktorý sa využíva na povrchovú úpravu tých častí stavieb, ktoré sú pernamentne vystavené poveternostným vplyvom.

Epoxid/polyesterové (tzv. hybridy):

Charakteristika:
Sú to práškové farby na báze vzájomnej zmesi epoxidov a polyesterov. Tieto farby majú určité výhody epoxidových a určité výhody polyesterových práškov. Oproti čistým polyesterom majú napr. vďaka prímesy epoxidu lepšiu chemickú odolnosť. Aj keď je u týchto farieb v porovnaní s čistým epoxidom mierne lepšia odolnosť proti kriedovateniu, nie sú tieto hybridy odolné voči UV-žiareniu a preto sú určené len pre vnútorné použitie. Majú však vynikajúce mechanické vlastnosti a v neposlednom rade aj z ekonomických dôvodov patria medzi najpoužívanejšie práškové farby.

Uplatnenie:
uplatňujú sa hlavne na výrobkoch určených do domácnosti a interiérov ako napr.: chladničky, pračky, sporáky, radiátory, gamatky, kotly, rozvádzačové skrine a pod.

Chemická odolnosť náterov vytvorených práškovým lakovaním voči rôznym chemikáliam a to v závislosti od typu použitej živice je prehľadne zhrnutá v tabuľke.

Ekologickosť
Dodnes sú jednou z najekologickejších metód povrchových úprav, pri ktorej nedochádza k poškodzovaniu životného prostredia ani zdravia ľudí.
Široký výber
odtieňov
K dispozícii sú Vám rôzne farebné odtiene podľa RAL vzorkovníka, rôzne štruktúry a typy výsledných povrchov.
Veľká
rozmanitosť
Podľa toho akým podmienkam bude výrobok vystavený Vám poradíme vybrať si tú najlepšiu variantu predpovrchovej úpravy a výslednej farby.
Cenová
dostupnosť
Naši dodávatelia nám poskytujú práškovú farbu od rôznych výrobcov tej najvyššej kvality za tie najlepšie ceny.