Rozdelenie podľa zloženia
Epoxidové:
Charakteristika:
vyznačujú sa výbornou chemickou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami, predovšetkým tvrdosťou a oteruvzdornosťou výsledného povrchu. Sú však náchylné na tzv. kriedovatenie a žltnutie vplyvom UV-žiarenia a preto sú určené len na vnútorné použitie.
Uplatnenie:
skladové regále, školský, kancelársky a laboratórny nábytok, strojné diely, kovania, náradia, oceľové fľaše a pod.
Polyesterové:
Charakteristika:
majú výbornú odolnosť voči kriedovateniu a žltnutiu vplyvom UV-žiarenia a preto sú predurčené pre vonkajšie použitie. Aj keď majú veľmi dobré mechanické vlastnosti, ich chemická odolnosť voči chemikáliam a rozpúšťadlam je nižšia v porovnaní s farbami na báze epoxidovej živice.
Uplatnenie:
najčastejšie oblasti použitia sú časti automobilov, poľnohospodárskych strojov, záhradný nábytok, bicykle a iné športové potreby.
V rámci polyesterových farieb bol vytvorený špeciálne pre potreby stavebníctva tzv. polyester fasádny, ktorý sa využíva na povrchovú úpravu tých častí stavieb, ktoré sú pernamentne vystavené poveternostným vplyvom.
Epoxid/polyesterové (tzv. hybridy):
Charakteristika:
Sú to práškové farby na báze vzájomnej zmesi epoxidov a polyesterov. Tieto farby majú určité výhody epoxidových a určité výhody polyesterových práškov. Oproti čistým polyesterom majú napr. vďaka prímesy epoxidu lepšiu chemickú odolnosť. Aj keď je u týchto farieb v porovnaní s čistým epoxidom mierne lepšia odolnosť proti kriedovateniu, nie sú tieto hybridy odolné voči UV-žiareniu a preto sú určené len pre vnútorné použitie. Majú však vynikajúce mechanické vlastnosti a v neposlednom rade aj z ekonomických dôvodov patria medzi najpoužívanejšie práškové farby.
Uplatnenie:
uplatňujú sa hlavne na výrobkoch určených do domácnosti a interiérov ako napr.: chladničky, pračky, sporáky, radiátory, gamatky, kotly, rozvádzačové skrine a pod.
Chemická odolnosť náterov vytvorených práškovým lakovaním voči rôznym chemikáliam a to v závislosti od typu použitej živice je prehľadne zhrnutá v tabuľke.